Şifne Termal ve Çamur Banyosu

Çeşme’nin termal köyü Şifne, 58 derece doğal sıcaklıktaki havuz içinde kaynayan şifalı suya sahip. Şifne yöresindeki termal su, deniz suyunun magmaya inerek doğal yoldan ısınıp dezenfekte olduktan sonra, doğal thalasso terapi ve termal suya dönüşmüş halidir. Bu nedenle şifa değeri ülkemizde ve dünyada bulunan tüm termal sulardan daha farklı ve daha etkilidir. Buradaki suların sıcaklığı 58 dereceye ulaşıyor, içinde sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür bulunan sular, cilt hastalıklarının yanı sıra romatizmanın kronik her şekli, gut, şişmanlık gibi metabolizma bozuklukları ile raşitizm, kadın hastalıkları, karaciğer ve idrar yollarının ağrılı hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Yıl başında kar yağarken bile 58 derecedeki sıcaklıktaki açık havuza girenlerin olduğu çevre sakinlerince belirtiliyor.

Şifne’de şifa yalnızca havuzla sınırlı değil. Temiz havalı köyün sahilindeki plajdan deniz banyosu Şifne’nin girişinde çamur banyosu imkanı da sağlayabilirsiniz. Cilt hastalığı, sivilce, sedef gibi problemleri olanlar bu çamurlarla şifa buluyorlar.

Çeşme'nin çamur ve termalinin cilt hastalıklarına iyi geldiği 500 yıl önce bir tesadüf sonucu anlaşıldı. Şimdiki Ildırı yöresindeki Erythrai Kralı’nın kızı amansız bir cilt hastalığına yakalanır ve hiç bir yöntemle tedavi edilemez. Kralın kızının cilt hastalığına yakalandığı günlerde, kralın köpeğinde de yaralar ve tüy dökülmeleri olmuştur. Kral ava gittiği günlerde, köpeğinin Şifne çamur banyolarındaki çamurun içine yatarak vücuduna çamur sıvadığını ve daha sonra termal havuzlarda yıkandığını izler. Bu uygulamalar sonucunda, köpeğin vücudundaki yaraların iyileştiğini ve dökülen tüylerin tekrar çıktığını görür. Bunun üzerine kral, çamur ve termal banyo uygulamalarını kızında dener. Kızı amansız cilt hastalığından kurtulur. O günden bu yana, Şifne çamur banyoları, cilt hastalıklarının giderilmesi, cildin kendini yenileyip canlılık ve zindelik kazanması için kullanılmaktadır.

 

Şifne Marina

Şifne sahiline yapılacak olan 700 yat kapasiteli liman da yakınlığı nedeniyle Reisköy’e büyük bir potansiyel kazandıracaktır. Marinanın hayata geçirilmesi için uzun süredir yerel yönetimler tarafından çalışmalar yürütülmekte ve en kısa sürede limanın inşaasına başlanacağı belirtilmektedir.

 

Germiyan

Çeşme’nin diğerlerinden farklı bir etnik yapısı olan tek Türkmen köyü olan Germiyan, kendine özgü Hurma Zeytini ve ekşi mayalı ekmeği yörede çok ünlüdür. Köy meydanındaki kahvesi hala otantik haliyle turistlerin adaçayı içmek için konakları çok sevimli bir kahvedir. Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez "Ekmek Festivali" adıyla bir etkinlik düzenlenmiş ve görülen yoğun ilgi nedeniyle festivali sürekli yapma kararı alınmıştır.   

 

Ildırı

Küçük adacıkları olan güzel bir koyun üzerinde kurulu olan Ildırı, Çeşme Yarımadası’nın ilk antik yerleşim yeridir. Erythrai adıyla kurulan Ildırı, Çeşme’nin en görülmeye değer tarihi zenginliklerinden biridir.  MÖ 3. yüzyıl sonlarında yapıldığı sanılan akrapolün kuzey yamaçlarındaki antik tiyatro ve Athena Tapınağı arkeoloji meraklıları için özellikle eşsiz günbatımı manzarasıyla eşsiz güzelliktedir. Ildırı; enginarı, balık lokantaları, lokma ve kahvaltı mekanlarıyla da lezzetli bir duraktır.

 

Alaçatı

Çok yakın zamana kadar Türk ve Yunan halkın birlikte yaşadığı Alaçatı'da, Yunan mimarisinin izleri 2-3 katlı cumbalı evlerde, arnavut kaldırımı sokaklarda ve sakız bahçelerinde görülebilir. Ayrıca Anadolu Selçuklu İmparatorluğu’ndan kalma hamamlar ve camiler Türk mimarisinin izlerini oluşturmaktadır. 100 yıl öncesine kadar zeytin yağı imalat merkezi olan tarihi yel değirmenleri görülmeye değerdir.

Doğa yapısı, coğrafi konumu ve iklimi ile ünlü Alaçatı; rüzgarla denizde dans edenlerin ya da denizin üstünde uçanların mekanı olarak tanınıyor. Sörfçüler açısından dünyanın yedi önemli parkurundan biri sayılan Alaçatı, ilginç coğrafyasının yanında, mimarisi, enerjik atmosferi ve kolay ulaşımıyla da muhteşem özelliklere sahip.

 

Ilıca

2 km'ye yakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajları, nitelikli konaklama tesisleri ve termal olanaklarıyla Ilıca popüler bir turizm merkezidir. Denizin içinden kaynayan sıcak termal sular, Ilıca plajını büyük birer termal havuz haline getirir. Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de, kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olmasının yanı sıra, bu plajlardan çocukların yararlanma olanakları sağlık ve can güvenliği bakımından elverişli olmasıdır. Özellikle termal kaynaklarla beslenen sığ sularda, ultraviyole ışınlarının insan sağlığına çok daha yararlı olduğu bilimsel bulgularla kesinleşmiştir.

 

Çeşme

Çeşme'nin ilçe merkezi Reisdere'ye yaklaşık 10km uzaklıkta bulunmaktadır. Her akşam muhteşem gün batımlarını izleyebileceğiniz Çeşme; çarşısı, kalesi ve yat limanı ile meşhurdur. 2012 senesinde yenilenen Çeşme Çarşı bölgesi olarak bilinen İnkilap Caddesi'nde yürüyüş yapıp, birbirinden güzel dükkanlara bakıp alışveriş yapabilirsiniz. Çarşıda geniş yemek seçeneklerinin yanı sıra eğlence mekanlarıyla gece hayatını da doyasıya yaşayabilirsiniz.

2010 yılında açılan Çeşme Marina, toplam 500 yatlık kapasitesi, onlarca mağazası, kafeleri, restoranları ve eğlence mekanları ile sadece Çeşme'nin değil tüm Ege ve Akdeniz'in en güzel ve prestijli marinalarından biri. Hemen Çeşme Kalesi'nin önünde bulabileceğiniz marina Çeşme'nin yapısına, tarzına ve dokusuna tam anlamıyla uyum sağlamış. Yılboyu açık olan marina ve mekanları kış aylarında da Çeşme'nin sosyal yaşamının devam etmesini sağlıyor. Marina'da aynı zamanda yat kiralama hizmetleri, yelkencilik kursları ve sanat galerileri de bulabilirsiniz. Şarap Festivali gibi farklı etkinliklere yılboyu evsahipliği yapan marinanın yanısıra konser ve tiyatro gösterileriyle çeşitli sanatçıları ağırlayan Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda herkes için konfor, huzur ve mutluluk var.